x

KAMPANYALARDAN İLK SİZİN HABERİNİZ OLSUN!..

E-Mail listemize kaydolun, indirim ve fırsatlardan ilk önce sizin haberiniz olsun...


Efes Antik Kenti

Efes Antik Kenti

Türkiye’nin en önemli turistik bölgelerinden biri olan Efes Antik Kenti İzmir’in Selçuk ilçesinde yer almaktadır. Başta Roma, Yunan ve Türk olmak üzere farklı medeniyetlerin izlerini taşımaktadır. Efes Antik Kenti Selim Sultan Hotel’e sadece 32 Km mesafededir. 
Kuruluşu MÖ 6000 yıllarına kadar dayanan Efes binlerce yıl farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Helenistik ve Roma dönemlerinde en parlak günlerini yaşayan Efes doğu ile batı arasında köprü vazifesi görmüş ve dönemin en önemli politika, ticaret, bilim ve sanat merkezlerinden biri olmuştur. 
    Efes’in günümüze kadar gelmiş kalıntıları her yıl dünyanın birçok yerinden 1,5 milyon ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır. Dünya’nın 7 Harikası’ndan biri olan Artemis Tapınağı’nın Efes Antik kenti içerisinde yer alması kente olan ilgiyi arttırmaktadır. 1944 yılında UNECO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne giren Efes Antik Kenti 2015’ten beri UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndedir. 


Efes’in dünyaca ünlü olan eserlerinden bazıları şunlardır; 
Artemis Tapınağı, Celsius Kütüphanesi, Meryem Ana Evi, Yedi Uyurlar (Ashab – ı Kehf), İsa Bey Camii, Hadrian Tapınağı, Domitian Tapınağı, Serapis Tapınağı, Meryem Kilisesi, St. Jean Bazilikası, Yukarı Agora, Bazilika, Prytaneion (Belediye Sarayı), Mermer Cadde, Domitianus Meydanı, Magnesia Kapısı (Üst Kapı), Doğu Gymnasiumu, Herakles Kapısı, Mazeus Mitridatis Kapısı, Anıtsal Çeşme, Traianus Çeşmesi, Heroon, Yamaç Evler, Büyük Tiyatro, Saray Yapısı, Stadyum ve Gymnasium, Tiyatro Gymnasiumu, Liman Hamamı, Liman Gymnasiumu, St John Kalesi.

-->